ÇocukÇocuk Gelişimi

ÇOCUK VE TEKNOLOJİ

Birçok insanın çocukları oyalamak için kullandığı teknolojik aletler göründüğü kadar masum mu yoksa çocuklara şiddeti de öğreten bir okul mu?

Modern çağın en büyük nimetlerinden, kolaylıklarından biri kabul edilen teknoloji ne yazık ki aynı zamanda çağımızın en büyük tehlikelerinden biri. Bu tehlikeyi anlayabilmek için sanal suç işleyen korsanların ağına düşmemize gerek yok. Teknolojik aletlerin kendi özellikleri ve çalışma biçimlerinden kaynaklanan bir tehlike de söz konusudur. Cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar gençler, yetişkinler ve özellikle de gelişim çağındaki çocukların hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Teknolojiyi gelişigüzel, kalitesiz ve maalesef yanlış kullanan birçok kişi çocuklara da olumsuz örnek teşkil edebiliyor.

Ebeveynler tarafından belki de çok fazla üzerinde durulmayan bu olumsuz etki çocuklarda algılama ve bir konuya odaklanamama gibi sorunlara neden olabilmektedir. Hatta küçük yaşlardan itibaren çok fazla televizyon, tablet karşısında zaman geçiren çocuklarda geç konuşma ya da cümle kuramama gibi sorunlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu sorunlar daha ileriki yaşlarda, örneğin okul çağındaki çocuklarda da derslere ilgisizlik ve algılama güçlüğü şeklinde kendini göstermektedir.

Sosyal ve çevresel etkenlerin çocukları nasıl etkilediğini ortaya koymanın en etkili yollarından birisi onları oyun oynarken gözlemekten geçer.Başta Piaget olmak üzere birçok kuramcı ve araştırmacı, çocukların dramatik oyunlarının onların iç dünyalarını ve gelişme düzeylerini yansıttığını ve yarattıkları oyunlarla dünyayı nasıl algıladıklarını ortaya koyduklarını savunmaktadır.Sizde çocuklarınızın oyunlarını gözleyerek teknolojik aletlerin nasıl etkisi altında kaldıklarına şahit olabilirsiniz.

Amerikan Pediatri Akademisi iki yaşın altında olan çocukların televizyon izlememelerini, daha büyük çocukların ise günde 1-2 saati aşmamaları gerektiğini, ebeveynlerinde çocukların izledikleri programları ve televizyon izleme saatlerini denetlemelerini önermiştir.

Kimi uzmanlara göre teknolojik cihazların çocukları bu derece etkisi altına almasında tek etken çocukların televizyon programlarına veya tablete olan düşkünlüğü değildir. Sürekli çalışmak zorunda olan ebeveynlerin ilgisizliği ve zamansızlığı çocukları teknolojik cihazlara yöneltmektedir. Çocukların uzun saatler televizyon karşısında kalmalarında çocuklara yönelik yayınların arttırılması ve etkinleştirilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Çocuğunuz eğer günde 2-4 saatten fazla televizyon ve tablet seyrederse beyin fonksiyonları uyuşarak bağlantılar tembelleşir ve televizyonun uyuşturucu etkisi ile beyin tek bir konuda odaklanamayarak konudan konuya atlar hale gelir ve dikkat sürekliliğini kaybeder.Kontrolsüz tv ve tablet izleme davranışı çocuğun fiziksel, psikolojik, sosyal, bilişsel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ebeveynlerin çocukların tv ve tablet izleme saatlerini sınırlandırmaları, çocukları farklı aktivitelere yönlendirmeleri, çocukların izledikleri programları gözlemlemeleri, böylece çocukların televizyon ve tabletten olumsuz etkilenmelerini en aza indirmeleri gerekmektedir.

Artık çocukların anne ve babalar tarafından terbiye edildiğini söylemek imkansızdır. Çocuklar, kim oldukları belirsiz sosyal medya fenomenleri tarafından terbiye ediliyor, internet üzerinden izledikleri saçma sapan çocuk dizileri, filmleri, videoları ve popüler kültürün elemanları tarafından yönlendiriliyor. Hal bu şekilde olunca çocuğun anne ve babasını dinlemesi söz konusu olmuyor.

Çocuğunun Teknoloji Bağımlısı Olmasını İstemeyen Ebeveynlere Tavsiyeler:

  1. Televizyon, tablet izleme davranışını günde bir-iki saatle sınırlandırmak.
  2. Televizyon ve tablette neyi seyrettiğinden haberdar olmak için içerikleri kontrol etmek.
  3. Televizyonda gördüğü ve anlayamadığı şeyleri açıklamak.
  4. Televizyon ve tablet ile yalnız kalmasını önlemek.
  5. Televizyonu ve tableti bir ödül ceza aracı olarak görmemesini sağlamak.
  6. Televizyon ve tabletten bir çocuk bakıcısı olarak yararlanmamak.Ağladığı anda eline bu aletleri tutuşturmamak.
  7. Televizyon ve tablet izleyerek bütün boş zamanını doldurmasına izin vermemek.
  8. Televizyonda sadece reklam ve video kliplerle uyarılmasına izin vermemek.
  9. Televizyon ve tablet eşliğinde yemek yeme alışkanlığını kazandırmamak.
  10. Televizyonda izlediği belirlenmiş programın bitiminde televizyonu kapamak.

GÜNÜN SÖZÜ

Ayakta kalabilmek için günde dört kez kucaklanmaya ihtiyacımız var. Başarılar elde edebilmek için günde sekiz kere kucaklanmaya ihtiyacımız var. Büyümek içinse günde on iki kere kucaklanmaya ihtiyacımız var… Virginia Satir

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı