ÇocukÇocuk Gelişimi
Trend

GÜVENLİ BAĞLANMA

Bağlanma,  yaşamın  ilk  yıllarında  bebek  ile  bakıcısı  arasındaki  tekrar  eden  ilişki  ile gelişir. Bağlanma biçimi yaşamın erken dönemlerinde belirlenen ve süreklilik gösterdiği düşünülen, kişinin diğer insanlarla ilişki kurma örüntüsünü şekillendiren bir görüngüdür. Yenidoğan, annesiyle kurduğu ilişki üzerinden diğer kişilere karşı bir temsil oluşturur. Bu  temsile  içsel  çalışma modeli  (internal working  model)  denir. Eğer  bakım  verenin davranışları,  açıklayıcı,  beklentileri  karşılayan  ve  rehber  durumundaysa  çocukta  içsel çalışma modeli güvenli olarak; eğer bakım verenin davranışları, dikkatsiz, müdahaleci, sorumsuz ve reddedici ise yenidoğanın içsel çalışma modeli güvensiz olarak gelişecektir.

Bağlanma kuramcılarına göre, süt çocukluğu döneminde güvenli ya da güvensiz olarak bir kez belirlendikten sonra, çok az değişkenlik gösterir.

Bağlanma; doğumdan itibaren 2.yıla kadar anneyle bebek arasında kurulması gereken kontrollü bağdır.Kontrollü diyorum çünkü, bu kurulan bağ esnasında fazla olan her şey ileride “BAĞLI” değil “BAĞIMLI” bir yapıya dönüşecektir.Eksik olanlar ise farklı karakteristik sivriliklerle kendini gösterecektir.

Her ne kadar bağlanma örüntüsünün merkezinde temel bakım sağlayıcı olarak anne yer alsa da baba figürünün bireyin psiko-sosyal gelişimine etkisi kaçınılmazdır.Bireyin yaşamının 16.ayından itibaren babasıyla ilişkisi önem taşımaya başlamaktadır.

Çocuğun sevgi potansiyeli 0-2 yaşlarında hızla dolmaktadır.Hayat boyu dağıtacağı bu duygu sıcak, sevgi dolu aile ortamından alınır.Kişiliğin sağlıklı temelleri bu ortamda atılmaktadır.Sevgi ile büyüyen çocuk hayata güvenmeyi ve diğer insanlara sevgiyle yaklaşmayı öğrenir.Temel güven duygusu böyle bir aile ortamında gelişir, olgunlaşır ve hayat boyu devam eder.Aile içindeki bireylerin etkileşimi çocuğun aile içindeki konumunu belirler.Çocuk toplumsal bir birey olarak kendine bir model arar ve bunu aile içinde bulur.İlk modeller anne babalarıdır.

Bağlanmanın Gelişimi

  1. Dönem: Kişi ayrımı gözetilmeyen sosyallik (Doğum-1 Ay)
  2. Dönem: Kişi ayrımı gözeten sosyallik (1.-2.aydan-6.-7. Aya)
  3. Dönem: Bağlanma odaklı, uzun süreli, duygusal bağ (7-24 Ay)
  4. Dönem: Amaca yönelik ilişki (24-30 Ay)

Bowlby’e göre bebekler bağlanma ilişkisi geliştirmeye biyolojik bir yatkınlıkla dünyaya gelir. Bowlby’e göre bağlanma davranışı içgüdüsel bir eğilim olup, temel hedefi, içgüdüsel ihtiyaçların karşılanmasıdır. En etkili davranışsal sistem olup, sosyal ilişkilerin kurulmasında temel belirleyicidir. Bowlby çocuğun biyolojik ve fiziksel yönden sağlıklı birey olarak yetişmesinde anne-çocuk ilişkisinin kalitesinin önemli bir etken olduğundan bahsetmiş ve böylece kuramın merkezine anne-çocuk bağını getirmiştir.

Bağlanma ortamı doğumun hemen sonrasında başlar.Bedensel temas ilk aylarda çok önemlidir. Anneyle doğum öncesinde başlayan bağlanma ilişkisi, insanın tüm yaşamı boyunca devam eder ve hayatının her alanında yaptığı “tercihleri” belirler. Romantik ilişkilerden anne-baba-çocuk ilişkisine, kariyer-iş yaşamından cinsel yaşama, dinsel tutumlardan politik inançlara kadar yaşamın her noktasında bağlanma özelliklerimizin etkileri görülür.

Bağlanmanın Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

  • Bebeğinizi ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamak ve bebeğinizle birlikte aynı odayı paylaşmak;  bebeğinizle aranızda bir bağ oluşmasını sağlar. Sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.
  • Uzmanlar; bebeklerin kendilerini huzursuz hissettiklerinde destek olabilmeniz ve kokunuzu duyabilmeleri  için bebeklerin doğumundan itibaren 2 – 3 sene annelerin yanında yatmasını öneriyor.Bu yıllarda bebekler ağladığında kucağa alınıp ihtiyaçları karşılanmalıdır.
  • Bebeğinizin size ihtiyacı duyduğu her an onun yanında olun; kucağınıza almaktan çekinmeyin, kaçınmayın.. Bırakın kucakta sevgiyle, ilgiyle büyüsün…Korkmayın; kucağa alışmaz, şımarık olmaz.
  • 6 aydan önce anneler mümkünse işe başlamayın.Eğer işe başlamak mecburiyetinde kalıyorsanız o zamanda 6 haftalık alışma süreci yapmanız gerekmektedir. Kaçarak ya da çocuğa çaktırmadan evden çıkmak çocuğun güvensizlik duygularını pekiştirir.
  • Sürekli çocuğa bakacak kişiler değiştirilmemelidir.Çünkü bağ kurduğu bir kişinin ayrılması ve yerine gelen kişi ile yeniden bağ kurmaya çalışması çok zor olacaktır.
  • Dikkatinizi çekmek istediğinde ilginizi ona yönlendirin, telefonunuzla, bilgisayarınızla veya televizyonla fazla meşgul olup da bebeğinizi ihmal etmeyin.

GÜNÜN SÖZÜ

Hayatın en önemli dönemi üniversite çalışmaları değil, doğumdan 6 yaşa kadar olan süredir.Çünkü bu bir çocuğun gelecekte olacağı yetişkini inşa ettiği dönemdir.Sadece zeka değil, insanın bütün mümkün becerileri bu dönemde oluşur.Hiçbir yaşta çocuk zekice bir yardıma, bu dönemde olduğu kadar ihtiyaç duymaz. MARİA MONTESSORİ
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı